Panorama Racławicka

Nie można pojechać do Wrocławia i nie zobaczyć Panoramy Racławickiej. Jest to jedna z większych atrakcji tego miasta. A dlaczego? Co jest w niej takiego ciekawego? Co to za obraz?

Panorama Racławicka trochę historii

Obraz powstał w 1883 roku na zamówienie rady miasta Lwów aby upamiętnić 100 lecie insurekcji kościuszkowskiej. Jak pewnie pamiętacie z historii powstanie kościuszkowskie upadło a po nim nastąpił III rozbiór Polski, jednak bitwa pod Radziejowicami była jedna z niewielu w której Polacy zwyciężyli z wojskami rosyjskimi. Dało to nadzieję w kraju na odzyskanie niepodległości.

Głównym wykonawcą obrazu był Jan Styka który zaprosił do współpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka. Oczywiście to nie jedyni wykonawcy dzieła. Pomagali także Ludwik Boller, Tadeusz Popiel, Zygmunt Rozwadowski, Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer, Wincenty Wodzinowski i Michał Sozański.

Na obrazie zostali przedstawieni uczestnicy bitwy: naczelnik Tadeusz Kościuszko, gen. Antoni Józef Madaliński, gen. Łukasz Biegański, gen. Stanisław Fiszer, kapitan Kajetan Nidecki, gen. Gabriel Taszycki, generał major ziemiański Jan Slaski, kosynier milicji chłopskiej Wojciech Bartosz Głowacki, kosynier milicji chłopskiej Stanisław Świstacki, major Ignacy Zborowski, gen. Józef ZajączekPiotr Bernier, kapitan Jan Junga, płk. Konstanty Lucke, a ze strony rosyjskiej gen. Aleksander Tormasow oraz płk. Muromcew.

W latach 1894–1944 Panorama była wystawiana we Lwowie w specjalnie dla niej zbudowanej rotundzie na terenie Parku Stryjskiego.

Późniejsze dzieje Panoramy Racławickiej nie były łatwe. W czasie drugiej wojny światowej w 1944 roku została częściowo uszkodzona. Przed całkowitą dewastacją ze strony Armii czerwonej uchroniło ją zwinięcie w rulon i schowanie w lwowskim klasztorze bernardynów. Po wojnie władze polskie odzyskały obraz, który został umieszczony we Wrocławiu. Niestety tematyka obrazu nie pozwalała na porządną renowację i wystawienie dla publiczności. Prace konserwatorskie zaczęły się już w latach 60 a pierwsze otwarcie ekspozycji Panoramy Racławickiej nastąpiło dopiero 14 czerwca 1985 roku.

Panorama Racławicka – wielki obraz

Panorama Racławicka to obraz cykloramiczny. Panorama z języka greckiego oznacza całość i widok. Zadaniem takiego obrazu jest wytworzenie u widza wrażenia iluzji uczestnictwa w oglądanej scenie. Obraz ma wymiary 114 metry długości i 15 metrów wysokości. Patrząc na obraz oraz aranżacje pomieszczenia ma się wrażenie, że zaciera się granica między dekoracjami a dziełem.

Trzeba przyznać, że Panorama Racławicka robi niesamowite wrażenie. Odwiedzający czują się jakby byli w uczestnikami bitwy.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Obraz znajduje się w jednym z oddziałów Muzeum Narodowego przy ul.J.E. Purkyniego 1
50-155 Wrocław w specjalnie przygotowanej rotundzie. Zwiedzanie odbywa się co pół godziny. Nie ma przewodnika, jest nagranie opowiadające o powstaniu obrazu i przebiegu bitwy. Przed zwiedzaniem można obejrzeć prezentacje multimedialną z przebiegu bitwy pod Racławicami.

Cena biletu 50 zł, można zakupić w kasie lub przez Internet. Bilet upoważnia do wejścia na wystawy stałe w pozostałych oddziałach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *