Zestaw podkładek

Zestaw podkładek wykonanych na szydełku

Lubię robić rzeczy, które można później wykorzystać, nie koniecznie są tylko ozdobą. Dlaczego zrobiłam zestaw podkładek? Kiedyś koleżanka wysprzedawała włóczki, kordonki, muliny i różne akcesoria do szydełkowania i robienia na drutach. Oczywiście nie mogłam się oprzeć i kilka rzeczy kupiłam. Wśród nich były cieniowane kordonki w różnych odcieniach różowego i czerwonego. Poszczególnych kolorów było za mało, żeby zrobić jaką większą pracę ale na małe podkładki nadawały się idealnie.

Pomysł na wzór

Wiedziałam, że chce zrobić zestaw okrągłych podkładek ale może nie koniecznie takich zwykłych, przerabianych prostymi słupkami. Zaczęłam szukać w Internecie, przeglądać różne wzoru i w końcu zalazłam prosty a zarazem efektowny wzór. Wzór został zaczerpnięty ze strony myszkaszara.pl . Wykonanie jest bardzo proste, filmik dokładnie pokazuje jak należy je zrobić.

Wykonanie zestawy podkładek

Podkładki pod Kubek

Wszystkie podkładki, nie zależnie od wielkości zaczyna się tak samo. Różnią się tylko ilością okrążeń, które w odpowiedni sposób trzeba powiększać. Na początku podkładki trochę się falują ale przy blokowaniu nabierają kształtu. Duża podkładka ma średnicę 31 cm, małe 16-18 cm. Każda mała serwetka składa się z takiej samej ilości okrążeń ale grubość kordonka była różna stąd niewielka różnica w średnicy.

Blokowanie zestawu podkładek

Ważnym elementem w wykonaniu zestawu podkładek jest blokowanie. Na czym ono polega? Jest to nadanie odpowiedniego kształtu naszym podkładkom. Tak jak pisałam wcześniej, w trakcie robienia podkładki mogą się trochę pofalować i wyglądać na źle zrobione. Dopiero blokowanie nada im odpowiedniego, okrągłego kształtu ( można też zrobić je bardziej kanciaste).

Do blokowania potrzebujemy:

1. Podkładu, najlepiej styropianu lub innego materiału w który łatwo wbijemy szpilki.

2. Zestawu szpilek, dość dużego , żeby móc ładnie rozciągnąć podkładkę. Szpilki nierdzewne, będą miały kontakt w wodą, zwykłe mogą zostawiać ślady.

3. Krochmal syntetyczny , ja używam Ługi.

Najpierw rozcieńczamy krochmal z wodą w proporcji 1 nakrętka płynu na litr wody. Można zblokować jedną serwetkę na próbę, jeśli serwetka nie będzie dość sztywna po wyschnięciu, można dodać trochę więcej krochmalu. Nie ma co przesadzać z krochmalem, bo jeśli za dużo użyjemy, to będą białe plamy na podkładce.

Serwetkę namaczamy w roztworze tak, żeby cała była mokra. Możemy kilkakrotnie zamoczyć i wycisnąć serwetkę, tak żeby mieć pewność, że dobrze nasiąkła.

A teraz najtrudniejszy moment, blokowanie. Rozkładamy serwetkę na styropianie, trochę ją naciągamy i nadajemy pożądany kształt. Przypinamy gęsto szpilkami, tak żeby zachować uformowany kształt. Czekamy do wyschnięcia i mamy gotowy do użytku zestaw podkładek.

Polecam zestaw podkładek, szczególnie na osób dopiero zaczynających przygodę z szydełkowaniem.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *