Diamond painting – zabawa dla cierpliwych

Diamond painting, haft diamentowy, mozaika diamentowa, występują różne nazwy, to idealne zajęcie dla osób które lubią prace w których trzeba się wykazać niemałą cierpliwością. Malowanie bardzo uspokaja a efekt końcowy przynosi mega zadowolenie. Zasada tworzenia jest bardzo podobna do techniki malowania po numerach, która została omówiona TUTAJ. W zależności od wielkości wybranego obrazu zabawa z wyklejaniem może potrwać nawet kilka dni.

Na czym polega malowanie/ haftowanie diamentami?

Haft diamentowy polega na wyklejaniu głownie obrazów ale mogą to być także inne rzeczy np.: zakładki do książki, poduszki, pudełka a nawet ubrania, mały plastikowymi kamykami. Rysunek do wyklejenia pokryty jest powłoką klejącą ( taśmą klejąca) do której przykleja się diamenciki. Oczywiście cały obrazek jest zmapowany oznaczeniami: cyframi, literami albo symbolami. Każdemu symbolowi odpowiada inny kolor diamentów. Oczywiście jest legenda która wskazuje jaki kamyczek trzeba wkleić w dane miejsce.

Z czego składa się zestaw do diamond painting?

Haft diamentowy zestaw

Każdy zestaw do haftu diamentowego składa się z :

1.Rysunku, który jest zmapowany różnymi symbolami, pokryty klejącą warstwą. Z boku każdego obrazu jest też mapa z symbolami i odpowiadającymi im numerom diamencików.

2. Zestawu ponumerowanych diamencików. Zawsze występuje nadwyżka ilościowa. Diamenty mogą być okrągłe albo kwadratowe ( polecam okrągłe, mniej widać nierówności przy układaniu)

3. Kuwety na diamenciki, długopisu do chwytania, kitu do długopisu. Czasem w zestawie są też szczypczyki do usuwania błędnie wklejonych kamyków. Jeśli nie ma warto przygotować sobie pincetę oraz kawałek drucika do usuwania kitu z długopisu.

4. Istnieją jeszcze inne akcesoria np. specjalne lampy podświetlające, wałki do przyciskania, podświetlane długopisy, powiększone długopisy ( można przykleić kilka diamentów naraz), pojemniczki na kamyczki. Jednak moim zdaniem są zupełnie zbędne.

Gdzie kupić rysunki do diamond painting?

Na rynku jest bardzo duży wybór obrazków i innych akcesoriów do haftu diamentowego. Oferty można znaleźć na portalu allegro albo na konkretnych stronach oferujących tego typy obrazki. Jest ich naprawdę sporo, wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło „diamond painting” albo ” haft diamentowy”. Ja osobiście kupuję na portalu aliexpress. Mimo podniesienia cen i doliczanych kosztów przesyłki można kupić taniej niż w polskich sklepach. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość, bo paczka może dotrzeć nawet za dwa miesiące. Plus takiej wysyłki to zwrot poniesionych kosztów, jeśli przesyłka nie dotrze w terminie. Ostatnio znalazłam rysunki w w centrum chińskim, warto tam też zajrzeć bo ceny są bardzo atrakcyjne a jakościowo nie odbiegają od polskich wyrobów.

Jak przebiega proces haftu diamentowego?

Od czego zaczynamy? Najpierw z legendy wybieramy symbol diamencika, którym chcemy zacząć wyklejać Odszukujemy numer i wybieramy torebkę z kamykami oznaczoną tym samym numer. Wysypujemy trochę na kuwetę. Następnie bierzemy długopis i końcówkę uzupełniamy kitem ( wystarczy przycisnąć długopis do kitu) , dzięki temu diamenty będą się lekko przyklejać do długopisy i będzie można je podnieść. Kit co jakiś czas trzeba wymieniać, bo niestety się brudzi i wtedy traci swoje właściwości klejące. Kolejnym etapem jest przyklejanie kamyków do obrazka. Jeśli wybierzecie duży rysunek to radzę wyklejać go partiami. Warstwa klejąca nie pobrudzi się i kryształki będą się dobrze trzymać. Wybrany kamyczek wklejamy w miejsca gdzie jest symbol odpowiadający znakowi z legendy. Po po wyklejeniu całego rysunku, można docisną kamyki wałkiem, żeby się mocniej przykleiły.

Diamond painting efekt końcowy

Rysunek diamond painting

Wyklejony cały obrazek wygląda bardzo ładnie. Przede wszystkim, bardzo realistycznie odzwierciedla prawdziwy obraz a kryształki nadają lekkiego połysku. Można obraz oprawić w ramkę i powiesić na ścianie, będzie fajną dekoracją.

Moja kolekcja

Tutaj chciałabym pochwalić się wszystkimi obrazkami wykonanymi techniką diamond painting. Wiszą u mnie oprawione w jedną dużą antyramę wielkości 80 cm na 120 cm.

Nie wiem dokładnie ile czasu mi to zajęło, bo często wyklejałam po kilkanaście minut dziennie a czasem poświęcałam kilka godzin. Muszę przyznać, że jest to moja ulubiona technika tworzenia oczywiście zaraz po szydełku 😉

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *