Folkowe murale

Folkowe przystanki w Województwie Łódzkim

Kto słyszał o muralach na peerelowskich przystankach autobusowych w województwie łódzkim? Folkowe murale istnieją od 2015 roku , niestety w sieci jest bardzo mało jest informacji na ten temat. Ja też dowiedziałam się przez przypadek i postanowiłam razem z koleżanką obejrzeć folkowe murale na żywo.

Wycieczka zdecydowanie dla tych co lubią jeździć samochodem. Według google maps całość trasy , wyjazd z Warszawy, to około 450 km, szacowany czas 5:40 min. Oczywiście są to szacowane dane. Zycie pokazuje, że ciężko osiągnąć to co google maps pokazuje. Nam cały wyjazd zajął dużo więcej. Była ładna pogoda, ciepło ale nie gorąco. Jazda też nie była szybka, ciągle przemieszczałyśmy się przez teren zabudowany, mogłyśmy podziwiać uroki krajobrazu. Do czasu wycieczki należy także dodać czas robienia zdjęć, bo przecież trzeba coś na fejsa i insta dodać. Bez zdjęć nikt Ci nie uwierzy , że tam byłaś/łeś.

Trochę informacji o muralach

Mural – rodzaj malatury, nazwa pochodzenia hiszpańskiego oznaczająca w skrócie dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalne. Murale jako malarstwo ścienne pochodzi jeszcze z okresu prehistorii, były szczególnie rozpowszechnione w starożytnym Rzymie na ulicach miast. (źródło pl.wikipedia.org/wiki/Mural)

Folkowe murale w województwie łódzkim powstały w 2015 roku z inicjatywy Barbary Gortat, która jest współzałożycielką fundacji „Tu Brzoza”, mieszka w powiecie poddębickim. Pani Barbara dużo podróżowała i stwierdziła, że region w którym mieszka jest bardzo ubogi estetycznie. Nie chciała też aby stare ale w dobrym stanie peerelowskie przystanki, które są częścią krajobrazu, zostały wymieniona na nowoczesne blaszane. Niestety proces wymiany przystanków już się rozpoczął, warto było zastanowić się jak można dać im drugie życie.

Inspiracją do stworzenia galerii obrazów na Przystankach stało się malarstwo z okresu Młodej Polski ale również słowiańskie wierzeń.

Warto tutaj wspomnieć , że nazwa fundacji „Tu Brzoza” która działa w czynie publicznym, została zaczerpnięta z filmu „Miś” Stanisława Barei. Ma ona jednak jeszcze inny, głębszy sens. Otóż brzoza według naszych przodków Słowian, to symbol kobiecości, delikatności, wrażliwości a przy tym stabilności i elastyczności.

13 folkowych przystanków w Województwie Łódzkim

Folkowe murale to galeria jednego obrazu. Poniżej nasza kolejność oglądania, oczywiście można opracować sobie inna trasę. Na trasie należy szukać murowanych przystanków, nie jest ich dużo.

  1. Brudnów    “Bociany” Reprodukcja obrazu Józefa Chełmońskiego. autor: Marcin Jaszczak
  2. Sędów    ‘’Kobieta z Kurą” Reprodukcja obrazu Juliana Fałata. autor: Sylwester Stabryła
  3. Chropy   “Na Pastwisku”  Reprodukcja obrazu Stanisława Witkiewicza. autor: Sylwester Stabryła
  4. Busina    “Panna Młoda” Reprodukcja obrazu Piotra Stachiewicza. autor: Sylwester Stabryła
  5. Nowy Pudłów  “Babie Lato”  Reprodukcja obrazu Józefa Chełmońskiego. autor: Sylwester Stabryła
  6. Pudłowek    “Folklor Sieradzki” Obraz autorski nawiązujący do folkloru sieradzkiego. autor: Natalia Grala
  7. Drużbin  “Wiejskie Podwórko” Reprodukcja obrazu Tadeusza Makowskiego autor: Olga Pelipas
  8. Rudniki   “Rusałka Rudnicka”  Obraz autorski nawiązujący do wierzeń dawnych Słowian. autor: Marcin Jaszczak
  9. Anusin    “Wiosna” Reprodukcja obrazu Jacka Malczewskiego. autor: Sylwester Stabryła
  10. Feliksów   “Ojczyzna” Reprodukcja obrazu Jacka Malczewskiego. autor: Natalia Grala
  11. Jeżew   Portret Józia Feldmana i “Słoneczniki” Reprodukcja obrazów Stanisława Wyspiańskiego  autor: Sylwester Stabryła
  12. Góra Bałdnychowska   “Chłopi” Obraz autorski nawiązujący do powieści Władysława Reymonta pt.: “Chłopi”.  autor: Sylwester Stabryła
  13. Wólka   “Żniwa” Reprodukcja obrazu Kazimierza Przerwy-Tetmajera. autor: Natalia Grala

Żródło mapy kopanina.pl

Dodatkowe atrakcje

Dla tych którzy potrzebują trochę cukru proponuję zajechać jeszcze w to miejsce: Alpaki Cudaki Alpakicudaki.pl (Siedlątków 55,99-235 Pęczniew). Spotkanie w zagrodzie z alpakami ( karmienie z ręki , głaskanie) 1H -10 zł /os. Można wziąć także alpakę na spacer 1h -30 zł /os ( do 6 osób). Od miejscowości Rudnik , przez którą się przejeżdża to tylko 9 km.

My nie skorzystałyśmy, za to zrobiłyśmy sobie spacer po Dereniowy Skarb – Park w Zadzimiu. Trafiłyśmy do niego przypadkiem jadąc z Rudnika do Anusina. Park jest sporych rozmiarów, z alejkami, placem zabaw dla dzieci, muszlą koncertową, mostkami nad wodą, pałacem. Niestety sam pałac jest w opłakanym stanie. Jest wpisany do rejestru zabytków i należy Gminy Zadzim. Niestety brak funduszy na jego renowacje. Na razie zastosowano rozwiązanie doraźne, cały pałac jest przykryty płótnem imitującym budowlę. Z daleka nawet można się nabrać , że pałac jest w świetnym stanie .

Zatrzymałyśmy się także na chwilę w miejscowości Kałów. Znajduję się tam uroczy drewniany kościół pod wezwaniem Świętego Mikołaja i świętego Stanisława Biskupa. Kościół był zamknięty, żeby zobaczyć go od środka musiałybyśmy czekać prawie godzinę na msze świętą. Obecna świątynia została wybudowana w 1786 roku a sama parafia jest dużo starsza.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *