




Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich tak brzmi pełna nazwa obiektu, który koniecznie trzeba odwiedzić będąc na pomorzu. Obiekt zachwyca zachowanymi w bardzo dobrym stanie budynkami przeniesionymi z obszaru Kaszub, Kociewia i Borów tucholskich. Można podziwiać różne wiejskie budowle, z czasów kiedy najpopularniejszym pokryciem dachów była strzecha. Znajdują się tutaj chałupy, dwory, szkoła, wiatraki, kościoły, karczmy, budynki gospodarcze oraz warsztaty rzemieślnicze.
Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny trochę historii





Muzeum znajduje się w Wdzydzach Kiszewskich w południowo-zachodniej części miejscowości. Zajmuje 22 hektary, podzielony jest na 5 sektorów. Każdy sektor to inne obiekty użyteczności społecznej.
Początki muzeum to rok 1906, w którym Izydor Gulgowski, Miejscowy nauczyciel, zakupił prywatnie XVIII wieczna chałupę. Zorganizował w niej małą wystawę kaszubskich czepców, malarstwa na szkle, mebli i sprzętów gospodarskich. Niestety w 1932 r muzeum doszczętnie spłonęła. staraniami Izydora została odbudowana i jeszcze raz wyposażona w oryginalne eksponaty.
W 1948 żona Izydora, Teodora, przekazała teren razem z eksponatami skarbowi państwa. Muzeum nosiło nazwę Muzeum Chat Kaszubskich. W latach 1969-1970 obszar muzeum powiększono do 12,5 h i zmieniono nazwę na obecną.
Eksponaty Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny






W muzeum znajdują się 34 obiekty które można zwiedzić. Niektóre tylko z zewnątrz, inne za szyb, jest tez kilka obiektów do których można swobodnie wejść.
Co można zobaczyć:
- Karczma z Rumii
- Wiatrak typu holenderskiego z Brus
- Chałupa z Osieka
- Chałupa ze Zdrójna
- Chałupa z Oskiego Pieca
- Chałupa z Zazdrości
- Zagroda szlachecka z Luzina
- Kościół z Bożegopola Wielkiego
- Zagroda gburska z Garcza
- Tartak ze Staniszewa
- Warsztat kołodziejski z Mirachowa
- Dworek z Ramlejów
- Zagroda szkolna z Wiecków
- Zagroda półgburska ze Skorzewa
- Kościół ze Swornegaci p.w.św Barbary
- Zagroda zagrodnika ze Skorzewa
- Zagroda drobnoszlachecka z Trzebunia
- Zagroda gburska z Nakli
- Dworek z Piechowic
- zabudowa zagrodnika z Borska
- Chałupa z Chrztowa
- Chałupa z Wdzydz Tucholskich
- Chałupa z Wdzydz
- Wiatrak z Jeewinicy
- Chałupa ze Starej Huty
- Dworek ze Skwieraw
- Dworek z Radunia
- Zagroda drobnoszlachecka z Czarnej dąbrowy
- Zagroda z Pogódek
- Chałupa z Nowego Barkoczyna
- Chlew z Kalisk
- Zagroda ze Szczodrowa
- Kuźnia z Lini
- Chałupa z Klonówki
Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny porady praktyczne





W zależności od pory roku Muzeum jest czynne w różnych godzinach. Najdłużej jest czynne w lipcu i sierpniu od godz 10 do godz 18. Warto wziąć to pod uwagę i przyjechać dużo wcześniej. Tak na spokojne zwiedzanie, żeby wszystko zobaczyć należy przeznaczyć min 3 godziny. Natomiast jeśli chcemy wziąć udział w warsztatach organizowanych na terenie muzeum, to przygotujmy się na spędzenie tam nawet całego dnia.
Wstęp do muzeum kosztuje 17 zł, bilet ulgowy 12 zł. W cenie jest parking i mapka z trasą. Mapkę można sobie także pobrać ze strony. Parking jest bardzo duży.
Na terenie muzeum jest tez sklep w wyrobami regionalnymi, różnego rodzaju książkami o tematyce regionu. Jest też restauracja. Można skorzystać z darmowych toalet.
Polecam to miejsce na całodniowy wypad. Łatwy dojazd, położenie w lesie sprawia, że miejsce koniecznie trzeba odwiedzić. Dla mnie był to prawdziwy powrót do przeszłości. Nie pochodzę z tych rejonów ale sporo rzeczy znajdujących się w muzeum widziałam na wsi u mojej babci. Cisza, przestrzeń sprawia, że mimo dużego terenu, trzeba się trochę nachodzić, można oderwać się od codzienności i odpocząć.
Szczegóły na temat muzeum można znaleźć na stronie www.muzeum-wdzydze.gda.pl