Ogród japoński – zielony Wrocław
Małymi krokami zbliża się wiosna, dlatego postanowiłam napisać o atrakcji Wrocławia którą najlepiej odwiedzić właśnie tą porą. A dlaczego ? Dowiecie się tego czytając poniższy wpis.
Ogrody miejskie
Każdy z Nas potrzebuję czasem odpoczynku wśród zielenie ale gdzie ją znaleźć jak mieszka się w dużym wybetonowanym mieście a najbliższego lasu jest bardzo daleko? Z pomocą przychodzą różnego rodzaju parki miejskie. Nie zawsze są one tematyczne, najczęściej znajdują się nich mieszanka różnych drzew, krzewów i kwiatów. Dają jednak one namiastkę lasu. Powodują, że można w nich wypocząć i odetchnąć trochę lepszym powietrzem. Dodatkowe korzyści z przebywania w zielonym otoczeniu to między innymi obniżanie poziomu stresu u osób wypoczywających, poprawę interakcji społecznych w przestrzeniach publicznych, przyspieszenie procesu rekonwalescencji osób chorych (np. zieleń w otoczeniu szpitali, sanatoriów i ośrodków zdrowia), ograniczenie psychicznego znużenia, poprawę koncentracji i efektywności działań (np. zieleń w otoczeniu szkół, przedszkoli, miejsc pracy), tłumienie odczucia agresji i przemocy.
Ogród japoński – historia
Ogród japoński to najczęściej odwiedzany park we Wrocławiu, nie tylko przez turystów ale również przez mieszkańców. Znajduje się w Parku Szczytnickim w samym śródmieściu miasta. Został założony w latach 1909–1913 i jako jedyny egzotyczny ogród prezentowany na Wystawie Ogrodniczej w 1913 r. Wystawa ta stanowiła część Wystawy Stulecia[1][2]. W latach 1996-1997 został poddany renowacji. Niestety w 1997 roku podczas powodzi stulecia prze trzy miesiące ogród znajdował się pod wodą. W 1999 roku poddany został kolejnej renowacji i cieszy oko po dzień dzisiejszy. Więcej na temat powstania ogrodu można przeczytać TUTAJ.


Roślinność ogrodu japońskiego
Roślinność w ogrodzie prezentuje się przepięknie, szczególnie właśnie na wiosnę kiedy większość drzew i krzewów kwitnie. Mieszanka kolorów i zapachów powodują, że miejsce staje się magiczne .
W ogrodzie zgromadzono prawie 270 drzew. Najwyższe piętro tworzą m.in. grupy dębów szypułkowych , kasztanowce , oraz pojedyncze okazy rodzime i obce, takie jak jesion wyniosły. Niższa warstwa to przede wszystkim cisy pospolite, niektóre ponad stuletnie. Różaneczniki rosną w blisko 250 grupach i reprezentują około 50 gatunków i odmian. Część okazów pochodzi z nasadzeń wykonanych w latach 1909–1913. Ale nie tylko nasze rodzime rośliny można tam spotkać. W ogrodzie znajduje się około 78 gatunków roślin azjatyckich takich jak: Styrak japoński, pieris japoński. Drzewa i krzewy poddawane są różnym zabiegom kształtującym. Najniższa warstwa roślinności składa się 46 gatunków bylin, np. Długosz królewski, funkia biała, tatarak zwyczajny, konwalia majowa.











Miejsce do spacerowania

Ogród jest czynny od 1 kwietnia do 30 października w godz. 9 -19. Na spokojnie zwiedzanie, spacerowanie warto zarezerwować sobie co najmniej 2 godziny. Oczywiście można więcej, w parku są ławeczki o pomost na których można posiedzieć i chłonąć przepiękne widoki. Wstęp do ogrodu jest płatny, bilet normalny kosztuje 15 złotych, ulgowy 10. Jest też możliwość wykupienia karnetów na wielkokrotny wstęp. Niestety bilety można zakupić tylko w kasie przed ogrodem, płatność kartą lub gotówką. Dojazd jest bardzo łatwy w pobliżu są przystanki autobusowe i tramwajowe. A dla zmotoryzowanych jest duży parking.
Więcej informacji można znalźć na stronie.
Ogród japoński – wrażenia
Jak dla mnie ogród japoński jest idealnym miejscem na wypoczynek. Cudowne ciche miejsce z mnóstwem zieleni, przepięknie pachnącymi kwiatami. Ścieżki są dobrze oznaczone, tak żeby móc zobaczyć każą roślinę. W ogrodzi znajduję się staw oraz pomosty z których rozpościera się widok na cały teren. W stawie pływają kolorowe karpie Koi, które podpływają bardzo blisko, nawet można je dotknąć, i robią niesamowite wrażenie
Niestety ogród posiada kilka wad. Nie wszystkie ścieżki są dostosowane do wózków, nie które są wąskie i kamieniste co utrudnia przejazd. Na terenie ogrodu nie znajdziecie też toalety. Nie można także udać się na spacer z psem, jest bezwzględny zakaz ich wprowadzania
Jeśli będziecie we Wrocławiu i mieli chwilę czasu to bardzo polecam spacer do ogrodzie japońskim.
Takie widoki w ogrodzie japońskim.